# M2974-N-6.35-1.5-4.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2974-N-6.35-1.5-4.0
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2974-n-6-35-1-5-4-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2974-n-6-35-1-5-4-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Length:** 0.059" (1.50mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.098" (2.50mm)