# M2973-N-4.75-1.0-3.1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2973-N-4.75-1.0-3.1
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2973-n-4-75-1-0-3-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2973-n-4-75-1-0-3-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Length:** 0.039" (0.99mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.079" (2.00mm)