# M2972-TE-4.0-1.6-3.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2972-TE-4.0-1.6-3.0
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2972-te-4-0-1-6-3-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2972-te-4-0-1-6-3-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Length:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Thickness:** 0.102" (2.60mm)