# M2972-N-3.78-1.3-3.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2972-N-3.78-1.3-3.0
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2972-n-3-78-1-3-3-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2972-n-3-78-1-3-3-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Length:** 0.051" (1.30mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.091" (2.30mm)