# M2972-N-3.6-1.4-2.8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2972-N-3.6-1.4-2.8
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2972-n-3-6-1-4-2-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2972-n-3-6-1-4-2-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.110" (2.79mm)
- **Length:** 0.055" (1.40mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.094" (2.39mm)