# M2971-N-2.7-4.0-2.1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2971-N-2.7-4.0-2.1
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2971-n-2-7-4-0-2-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2971-n-2-7-4-0-2-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.083" (2.10mm)
- **Length:** 0.157" (4.00mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.197" (5.00mm)