# M2970-N-3.5-1.5-3.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2970-N-3.5-1.5-3.2
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2970-n-3-5-1-5-3-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2970-n-3-5-1-5-3-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.126" (3.20mm)
- **Length:** 0.059" (1.50mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.098" (2.50mm)