# M2950-PH-4.0-2.0-2.4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2950-PH-4.0-2.0-2.4
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2950-ph-4-0-2-0-2-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2950-ph-4-0-2-0-2-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.094" (2.40mm)
- **Length:** 0.079" (2.00mm)
- **Material:** Phenol
- **Thickness:** 0.110" (2.80mm)