# M2918-TE-3.2-1.5-2.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2918-TE-3.2-1.5-2.2
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2918-te-3-2-1-5-2-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2918-te-3-2-1-5-2-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.087" (2.20mm)
- **Length:** 0.059" (1.50mm)
- **Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Thickness:** 0.079" (2.00mm)