# M2905-N-7.5-1.6-6.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2905-N-7.5-1.6-6.0
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2905-n-7-5-1-6-6-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2905-n-7-5-1-6-6-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Length:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.079" (2.00mm)