# M2903-TE-3.5-2.8-3.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2903-TE-3.5-2.8-3.0
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2903-te-3-5-2-8-3-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2903-te-3-5-2-8-3-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Length:** 0.110" (2.80mm)
- **Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Thickness:** 0.126" (3.20mm)