# M22S-T22SF10-E230-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M22S-T22SF10-E230-G
- **Manufacturer:** Moujen
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Selector Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m22s-t22sf10-e230-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m22s-t22sf10-e230-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPST
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC), 3A (DC)
- **Illumination:** Illuminated
- **Illumination Type, Color:** LED, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 230 VAC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 22.30mm Dia
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 24 V