# M22FP-ASB10-E30-BL-<O>
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M22FP-ASB10-E30-BL-<O>
- **Manufacturer:** Moujen
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m22fp-asb10-e30-bl-o
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m22fp-asb10-e30-bl-o#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** O
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Blue
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC), 3A (DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Blue
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 ~ 30 VAC/DC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 22.30mm Dia
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Standard, Illuminated
- **Voltage Rating:** 230 V