# M22-FG-24A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M22-FG-24A
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m22-fg-24a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m22-fg-24a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8mA
- **Ingress Protection:** IP65
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Color:** Green
- **Lens Size:** 29.70mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.88" (22.35mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V