# M2195-5008-SS-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2195-5008-SS-20
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2195-5008-ss-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2195-5008-ss-20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/69/45/8769455-1772-2298-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Diameter:** 0.315" (8.00mm) Hex
- **Gender:** Male, Female
- **Length:** 1.163" (29.53mm)