# M20U103M1-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M20U103M1-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m20u103m1-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m20u103m1-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Height:** 0.260" (6.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 10°C ~ 85°C
- **Size:** 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** Z5U
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 100V