# M2012S2S2W30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2012S2S2W30
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2012s2s2w30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2012s2s2w30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 5.08mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** Unthreaded
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC), 4A (DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30 V