# M1EH102N272K1L1003W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M1EH102N272K1L1003W
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m1eh102n272k1l1003w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m1eh102n272k1l1003w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 2700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Lead Style:** L-Lead
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.095" (2.41mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)