# M1721-A-4007-SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M1721-A-4007-SS
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m1721-a-4007-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m1721-a-4007-ss#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.594" (15.08mm)
- **Diameter:** 0.315" (8.00mm)
- **Gender:** Female, Swage
- **Length:** 0.157" (4.00mm)