# M16-AA-24D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M16-AA-24D
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m16-aa-24d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m16-aa-24d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8mA
- **Ingress Protection:** IP40
- **Lamp Color:** Blue
- **Lens Color:** Blue
- **Lens Size:** 15.10mm
- **Lens Style:** Square with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.63" (16.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V