# M15G829D2-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M15G829D2-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m15g829d2-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m15g829d2-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 8.2 pF
- **Height:** 0.270" (6.85mm)
- **Lead Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.150" L x 0.130" W (3.81mm x 3.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤0.5pF
- **Voltage:** 200V