# M12-HS1-5KCB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M12-HS1-5KCB2
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m12-hs1-5kcb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m12-hs1-5kcb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Magnet
- **Frequency:** 12 kHz
- **Must Operate:** 5.5mT
- **Must Release:** 3.5mT
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Output Type:** NPN
- **Termination Style:** Connector
- **Type:** Hall Effect Switch
- **Voltage:** 3V ~ 24V