# M1.5KE400A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M1.5KE400A
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m1-5ke400a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m1-5ke400a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/41/84/2541848-1086-3223-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 4A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** CASE-1
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 548V