# M1.5KE15A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M1.5KE15A
- **Manufacturer:** MDE Semiconductor Inc
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m1-5ke15a-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m1-5ke15a-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 71.7A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-201
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 21.2V