# M-22E10-050 100K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M-22E10-050 100K
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m-22e10-050-100k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m-22e10-050-100k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/04/32/12043241-563-2118-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.906" (23.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** M9 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 10
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance (Ohms):** 100k
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Rotation:** 3600°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±0.2%