# LZ1-00G102-0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LZ1-00G102-0000
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - Color
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lz1-00g102-0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lz1-00g102-0000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/37/-1/1537-1124-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Current:** 1A
- **Height:** 0.102" (2.60mm)
- **Lumens:** 57 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 215lm (145lm ~ 285lm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Temperature:** 25°C
- **Viewing Angle:** 100°
- **Voltage:** 3.6V