# LY4-DC100/110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LY4-DC100/110
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ly4-dc100-110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ly4-dc100-110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 15.9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max