# LY2F-AC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LY2F-AC24
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ly2f-ac24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ly2f-ac24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/82/12868210-Z192-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 46 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 7.2 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max