# LY E67F-ABCA-35-3B5A-50-R18-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LY E67F-ABCA-35-3B5A-50-R18-Z
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ly-e67f-abca-35-3b5a-50-r18-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ly-e67f-abca-35-3b5a-50-r18-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Current:** 50mA
- **Height (Max):** 2.10mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.40mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 2475mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 1.30mm W
- **Supplier Device Package:** 4-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.15V