# LWC38-H25-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LWC38-H25-D
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lwc38-h25-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lwc38-h25-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/21/70/1321705-298-22436-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 0.570" (14.48mm)
- **Length:** 0.940" (23.88mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Arrowhead, Winged
- **Opening Size:** 0.380" (9.65mm)
- **Panel Hole Size:** 0.187" ~ 0.250" (4.75mm ~ 6.35mm)
- **Type:** Clip, Wire Saddle on Base
- **Type Attributes:** Locking, Round
- **Width:** 0.580" (14.73mm)