# LWB60-48-15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LWB60-48-15
- **Manufacturer:** Polytron
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lwb60-48-15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lwb60-48-15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/11/45/12114509-W265-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 2A, 2A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)