# LWA10-24-15-A-CEC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LWA10-24-15-A-CEC
- **Manufacturer:** Polytron
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lwa10-24-15-a-cec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lwa10-24-15-a-cec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, UL
- **Current:** 333mA, 333mA
- **Efficiency:** 81%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)