# LVR01R1000FE70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LVR01R1000FE70
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lvr01r1000fe70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lvr01r1000fe70#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.115" Dia x 0.427" L (2.92mm x 10.85mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%