# LVK20R027FER
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LVK20R027FER
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lvk20r027fer
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lvk20r027fer#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/LV/K1/2R/LVK12R020FERDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 27 mΩ
- **Size:** 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%