# LUW JNSH.PC-BTCP-5C8E-1-20-R18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LUW JNSH.PC-BTCP-5C8E-1-20-R18
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/luw-jnsh-pc-btcp-5c8e-1-20-r18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/luw-jnsh-pc-btcp-5c8e-1-20-r18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 6500K
- **CRI (Color Rendering Index):** 70
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 20mA
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
- **Supplier Device Package:** 3014
- **Viewing Angle:** 110°
- **Voltage:** 3.05V