# LU7-506-1500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LU7-506-1500
- **Manufacturer:** Rosenberger
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lu7-506-1500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lu7-506-1500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 3.5mm Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** 3.5mm Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** RTK 162
- **Frequency:** 26.5 GHz
- **Length:** 59.1" (1.5m) 4.9'
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω
- **Style:** 3.5mm to 3.5mm