# LU1-034-600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LU1-034-600
- **Manufacturer:** Rosenberger
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lu1-034-600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lu1-034-600#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 2.4mm Jack
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** 2.92mm Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** RTK 106
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 40 GHz
- **Length:** 23.62" (600.00mm)
- **Operating Temperature:** 20°C ~ 26°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω
- **Style:** 2.4mm to 2.92mm