# LTR50UZPJ102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTR50UZPJ102
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltr50uzpj102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltr50uzpj102#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RH/M4/7Z/RHM47ZDKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M4/7Z/RHM47ZDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** 0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%