# LTR50UZPFSR033
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTR50UZPFSR033
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltr50uzpfsr033
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltr50uzpfsr033#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.029" (0.73mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 33 mΩ
- **Size:** 0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1020
- **Temperature Coefficient:** 0/ +200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%