# LTR18EZPF1301
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTR18EZPF1301
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltr18ezpf1301
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltr18ezpf1301#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RH/M4/7Z/RHM47ZDKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M4/7Z/RHM47ZDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1.3 kΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0612 (1632 Metric)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%