# LTR10EVHFL1R10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTR10EVHFL1R10
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltr10evhfl1r10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltr10evhfl1r10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1.1 Ω
- **Size:** 0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%