# LTR100JZPF20R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTR100JZPF20R0
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltr100jzpf20r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltr100jzpf20r0#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RH/M4/7Z/RHM47ZDKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
- **Supplier Device Package:** 1225
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%