# LTILC7S-1L-WH-CL-NWH/12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTILC7S-1L-WH-CL-NWH/12V
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltilc7s-1l-wh-cl-nwh-12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltilc7s-1l-wh-cl-nwh-12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V) - Illuminated
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 17A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Clear
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** Mom-Off-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 125 V