# LTILC63-6S-BL-LU-NBL/12V/INDP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTILC63-6S-BL-LU-NBL/12V/INDP
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltilc63-6s-bl-lu-nbl-12v-indp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltilc63-6s-bl-lu-nbl-12v-indp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Blue
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off-On
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 125 V