# LTILA74-6S-WH-GN-NBL/18V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTILA74-6S-WH-GN-NBL/18V
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltila74-6s-wh-gn-nbl-18v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltila74-6s-wh-gn-nbl-18v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 17A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 18 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 125 V