# LTILA60-1L-BL-RC-FN/12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTILA60-1L-BL-RC-FN/12V
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltila60-1l-bl-rc-fn-12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltila60-1l-bl-rc-fn-12v#rfq
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V