# LTILA54-6S-BL-AM-MBL/24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTILA54-6S-BL-AM-MBL/24V
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltila54-6s-bl-am-mbl-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltila54-6s-bl-am-mbl-24v#rfq
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC/DC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Amber
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 28 V