# LTIGK63-6S-WH-RC-NBL/125N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTIGK63-6S-WH-RC-NBL/125N
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltigk63-6s-wh-rc-nbl-125n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltigk63-6s-wh-rc-nbl-125n#rfq
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** DPST
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 125 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 125 V