# LTIGK51-6S-BL-GN-NBL/250N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTIGK51-6S-BL-GN-NBL/250N
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltigk51-6s-bl-gn-nbl-250n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltigk51-6s-bl-gn-nbl-250n#rfq
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** DPST
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC/DC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 250 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 28 V