# LTIGK50-1L-WH-GN-C/125N/INDP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LTIGK50-1L-WH-GN-C/125N/INDP
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ltigk50-1l-wh-gn-c-125n-indp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ltigk50-1l-wh-gn-c-125n-indp#rfq
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V) - Illuminated
- **Circuit:** DPST
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC/DC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 125 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 28 V